ARTVİNLİ SANATÇILAR Aydanur Saraç “Şair, Edebiyatçı”

ARTVİNLİ SANATÇILAR Aydanur Saraç “Şair, Edebiyatçı”

Bu haber 20144 kez okunmuş ve görüntülenmiştir.

Aydanur Saraç, ilkokulu Ardanuç'a bağlı Arnavul köyü ilkokulunda okuduktan sonra, ortaokula Kırşehir ve Ayaş'da devam etti. Ankara Cebeci Atatürk Sağlık Meslek Lisesi'nden sonra devam ettiği Atatürk Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi'ni bitirdi.

Saraç’ın İlk şiirleri 1997’de yayımlanan yazıları ve öyküleri, Papirüs, Kavram Karmaşa, Kıyı, Bahçe, Agora, Kum, Akköy, Ağır ol bay düzyazı, Beşparmak, Çıkın, Kül, Paspatur, Güzel Yazılar, Şiir Ülkesi, Öteki-siz, Çalı, Değirmen, Tay, İle, Nikbinlik, Deliler Teknesi, Sincan İstasyonu, Mühür Edebiyat, Zalifre ve Islık gibi dergilerde yer aldı. Kum, Damar ve Delil Teknesi dergilerine katkıda bulundu. Akköy Dergisi’nin Ankara temsilciliğini en son sayısına kadar sürdürdü. Yaprak, Anafilya, Mavi Ada, Cafrande, Gerçek Edebiyat, Yerelce gibi edebiyat sitelerinde şiirleri yayınlandı.

Aydanur Saraç, Çiftçilik yapan bir baba ile ev hanımı bir annenin çocuğudur. İlk kitabında toplumsal duyarlılığı yansıtan şiirlerinin yanı sıra kadının varoluşunu destekleyen şiirlere de yer veren Aydanur Saraç, ikinci kitabı Mesafeler'de bireyin yalnızlığını, zamanın ve insanın değişimine yenilen ilişkileri ele alır. Saraç'ın gelişmeye açık bir şiiri vardır.

Aydanur Saraç, şiirin yanı sıra, şiir kitapları tanıtım, değerlendirme ve inceleme yazılar ve öyküler yazdı.Şairin ilk kitabı, Sonra Güller Kırmızı Kocaeli Yükseköğrenim Derneği (KYÖD) "2003 Ulusal Şiir Ödülleri" özel jüri ödülünü, Değişim şiiri, 2005 yılında, Bartın Belediyesi’nin düzenlemiş olduğu şiir yarışmasında üçüncülük ödülünü aldı.

ETİKETLER :

ÖNERİLEN HABERLER

TV+ BANNER AKBANK Arhavi Çay Bisse Erkek Giyim Turkcell
30.Ağustos-3 30 Ağustos-2 30 Ağustos-1