ARTVİNLİ SANATÇILAR Erkan Ocaklı “Müzisyen, Şarkıcı, Yorumcu”

ARTVİNLİ SANATÇILAR Erkan Ocaklı “Müzisyen, Şarkıcı, Yorumcu”

Bu haber 18854 kez okunmuş ve görüntülenmiştir.

Aslen Arhavili olan Laz kökenli Türk sanatçı, besteci ve söz yazarı Erkan Ocaklı 1949 yılında Trabzon Maçka’da doğdu. 2008 yılında yaşama 59 yaşında veda etti.

Ocaklı, 1970 yılında İstabul Üniversitesi Fen Fakültesi'nden mezun olmuştur. Müzik hayatına bağlama çalarak başlayan  Erkan Ocaklı Unkapanı'nda harika plak tarafından keşfedilmiş ve geleneksel Karadeniz müziğini saza yorumlamanın ötesinde özgün besteleriyle kendi tarzını yaratmıştır. Erkan Ocaklı, Müzeyyen Senar ile Tepebaşı Gazinosu'nda Bülent Ersoy, BarışManço ve Yıldıray Çınar ile samsun fuarında birçok kez sahne almıştır 1970'li yıllarda gurbete çıkan Karadenizlilerin sesi olmayı başarmış ve ülke çapında popülarite kazanmıştır Lazca ve Rumca dilinde yöresel ezgilerinde olduğu, toplam 40 albümü ve 350 adet bestesi vardır. Sanatçı 1980'li yıllarda Arabesk ve taverna müziğin yükselişe geçmesiyle yöresel çizgisini değiştirmiştir. İlk evliliğinden Büşra Ocaklı adında bir kızı ve Acarkan Ocaklı adında bir oğlu olan Erkan Ocaklı ikinci hanımı Nebahat Ocaklı ile 2001 yılında evlenmiştir. 2007 yılında pankreas kanseri teşhisi konulup ameliyat olan sanatçı adına hayranları 2 Aralık 2007'de Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda bir vefa gecesi düzenlemiştir.

Erkan Ocaklı, pankreas kanseri tedavisi gördüğü Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 16 Kasım 2008 pazar günü hayatını kaybetti.

ETİKETLER :

ÖNERİLEN HABERLER

TV+ BANNER AKBANK Arhavi Çay Bisse Erkek Giyim Turkcell
30.Ağustos-3 30 Ağustos-2 30 Ağustos-1