ARTVİN KÖKENLİ YAZARLAR Kevser Ruhi “Öykü Yazarı, Edebiyatçı”

ARTVİN KÖKENLİ YAZARLAR Kevser Ruhi “Öykü Yazarı, Edebiyatçı”

Bu haber 21368 kez okunmuş ve görüntülenmiştir.

Kevser Ruhi 1961 yılında  GönenBalıkesir’de doğdu. Öykü yazarıdır. Kehribar Kadınlar ile Saçları Deli Çoruh adlı öykü kitaplarıyla tanınır. 

İlk ve ortaokulu Gönen'de okudu. Çocukluk ve ilk gençlik yıllarını bu kasabada geçirdi. Liseyi parasız yatılı olarak Tekirdağ Öğretmen Okulu'nda bitirdi. 1984 yılında Hacettepe Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. 1995 yılında başladığı İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ndeki öğrenimini yarıda bıraktı. Uzun zaman bir devlet kurumunda memur olarak çalıştı. Çeşitli dergi ve gazetelerde yazıları yayımlandı. Bunlardan Macahel dergisi ile İstanbul’da Türkçe ve Gürcüce yayımlanan Pirosmani dergisinin aynı zamanda editörüydü.

Kevser Ruhi, gerçek hayatın, yaşanmışlıkların izi süren bir yazardır. Öykülerinde okuru, sıradan hayatların içlerine yapılan yolculuklarla insanı kendi derinliğindeki şaşırtıcı uçurumlara taşımaktadır. Kahramanların sıradanlığıyla, taşıdıkları özlemleri arasındaki çelişkiler, her hayatın görülenin ötesinde, başka bir hayatla sürdüğünü göstermektedir.

Yazar, ilk kitabı Kehribar Kadınlar’da, Gürcistan'ın Batum yöresinden, 12 Eylül darbesi sonrasında Gönen’de yaşanan günlere uzanan bir zaman diliminden kesitleri aynı hüzünle anlatır. Yazar öykülerindeki doğa betimlemelerini sevdiği, yitirilmiş çiçek ve ağaç adlarını kullanarak taçlandırır.

Kevser Ruhi, Saçları Deli Çoruh’ta da zengin dili, imgeleri ve öyküde yarattığı atmosferle, doğa ve insan betimlemeleriyle dikkati çeker. Türkiye ile Gürcistan’ın sınırının belirlenmesinden sonra kesintiye uğrayan insan yaşamlarını, zorunlu göçleri, bölünen aileleri, insanların derin özlem duygularını, kararsızlıklarını, ayrılıkların iç acıtan gerçeklerini, bireylerin iç dünyasına odaklanmış gözlem gücü ve duygu yüklü anlatımla dile getirir.

Kevser Ruhi’nin Kehribar Kadınlar adlı kitabı, yayımlandığı yıl Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği’nin Naci Girginsoy anısına ilk kitaplar arasında düzenlediği Öykü Yarışmasında "Seçici Kurul Özel Ödülü" aldı. İkinci öykü kitabı Saçları Deli Çoruh, Birgün gazetesinin Reha Mağden anısına düzenlediği öykü yarışmasında ve Orhan Kemal Öykü Yarışmasında birincilik aldı, ama ardından bu ödüller, daha sonra tartışma haline geldiği için yazar tarafından geri çevrildi.

ETİKETLER :

ÖNERİLEN HABERLER

TV+ BANNER AKBANK Arhavi Çay Bisse Erkek Giyim Turkcell
30.Ağustos-3 30 Ağustos-2 30 Ağustos-1