ARTVİNLİ SANATÇILAR Fatma Biber “Şair, Yazar, Öğretmen”

ARTVİNLİ SANATÇILAR Fatma Biber “Şair, Yazar, Öğretmen”

Bu haber 27816 kez okunmuş ve görüntülenmiştir.

Yazar Fatma Biber 1952 yılında Artvin’e bağlı Şavşat ilçesinde dünyaya gelmiştir. Yetiştiği yeri doğa harikası olarak tanımlayan Biber, bu bölgede okuma oranının çok yüksek olduğunu belirtmiştir.

Fatma Biber anne ve babasını küçük yaşlarda kaybetmiş ve belli bir yaşa kadar halasının yanında yaşamıştır. Yüksekokul mezunu olan ozanın mesleği öğretmenliktir.

İlk şiirini öğretmen okulundayken ‘Malazgirt Zaferi’ konulu şiir yarışmasına katılmak için yazan Biber, yarışmada üçüncülük kazanmıştır. Öğrenciliği boyunca yazmaya devam etmiş; ancak bu şiirlerini biriktirdiği defter, okuma yazma bilmeyen bir yakını tarafından yakıldığı için bugüne ulaşamamıştır. “Defterle beraber yazma isteğimde kül oldu” diyen Biber, uzun yıllar sadece çok etkilendiği olaylar için almıştır kalemi eline.

2008 yılında bir şiir sitesine üye olmasıyla düzenli yazmaya başlamış ve kısa sürede büyük ilerleme kaydetmiştir.

Bunu; da: ‘Hapsettiğim duyguları saldım işte yazıyorum. Ellisinden sonra şair oldum işte yazıyorum.’ dizeleriyle ifade etmiştir.

Doğduğu bölgede ‘Âşıklık geleneğini devam ettiren birkaç büyüğü olduğunu ve onları dinlemenin büyük haz verdiğini dile getiren Biber’in bu geleneğin içerisinde olmasının yetiştiği çevreyle de alâkalı olduğunu söyleyebiliriz.

Fatma Biber; geleneksel usta-çırak ilişkisi içerisinde yetişmemiş; fakat şiire ilk başladığı yılda ustalardan uyarı ve yardımlar almıştır. Çırakların ustasına bağlılığı, geleneğin tüm detaylarının öğrenileceği bir öğrencilik sistemi olarak tanımladığı âşık koluna kendisi mensup değildir. Mahlası Biber olan ozan, bu mahlası soyadından esinlenerek almıştır.

Yazdıklarını kaydeden Biber’in şiirleri çeşitli antoloji ve dergilerde ve gazetelerde yayımlanmıştır. (Doğulu Halk Şairleri Bekir Karadeniz-Orhan Bahçıvan, Kara Mavi Yayınları Aralık 2009- Mart 2010,Yöresel Kültür, Tanıtım ve Sanat Dergisi, Artvin Şavşat, Aralık 2009, Bir Demet Şiir-Ahmet Ayaz Zemge Yayınları-Seçki Dizisi, Nisan 2009) 08 Artvin Gazetesi, Kumru Edebiyat Dergisi.

ETİKETLER :

ÖNERİLEN HABERLER

TV+ BANNER AKBANK Arhavi Çay Bisse Erkek Giyim Turkcell
30.Ağustos-3 30 Ağustos-2 30 Ağustos-1