ARTVİN’Lİ SANATÇILAR  İsyanî, Salih Altun“Öğretmen, Avukat, Aşık”

ARTVİN’Lİ SANATÇILAR İsyanî, Salih Altun“Öğretmen, Avukat, Aşık”

Bu haber 27490 kez okunmuş ve görüntülenmiştir.

Salih Altun, 15 Aralık 1955 tarihinde (Altun 2019) Artvin'in Şavşat ilçesinin Köprükaya (eski adı Carat) köyünde doğmuştur.

Salih Altun,1976'da öğretmenliğe başladı. Şavşat Lisesi, Şavşat İmam Hatip Lisesi, Şavşat V. Yıldız Ortaokulunda öğretmenlik yaptı. Bir süre sonra Şavşat ilçe Millî Eğitim Şube Müdürlüğüne atandı. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini 1989’da bitirdi. Avukatlık yapabilmek için Millî Eğitim Şube Müdürlüğü görevinden ayrılıp öğretmenliğe döndü. Adapazarı Atatürk Ortaokulunda Türkçe öğretmenliği yaparken aynı zamanda serbest avukatlığa başladı. İstanbul Üsküdar Altunizade Hafize Özal İlköğretim Okulunda Türkçe öğretmenliği yaptı. Ayrıca dershanelerde danışmanlık ve eğitmenlik görevlerinde bulundu. Derpaş ve Erdem Yayınları bünyesinde yardımcı eğitim materyalleri hazırladı. 2003'te öğretmenlikten emekliye ayrılıdı. 

Çocukluğundan itibaren köyüne gelen âşıkları dinleyen Altun, oldukça verimli bir edebiyat adamıdır. Asıl ilgi alanı şiir olmakla beraber, öğretmenliği zamanında çeşitli yardımcı ders kitapları hazırladı, Pek çok dergi ve gazetede yazıları yayınlandı. 2018'de yayımlanan “Geldiler”isimli kitabıyla roman alanındaki ilk ürününü de çıkardı. Altun’un şiirleri, heceyle ve serbest vezinle yazdıkları bakımında iki grupta değerlendirilebilir. Heceli şiirlerinde daha çok 11’li kalıbı kullandığı görülen şair, ahengin yarım, tam ve zengin kafiyeyle oluşturulduğu, redifin her zaman çokça kullanıldığı bir yapı meydana getirir. Bu bakımdan heceli şiirlerinde bir yenilik görülmez. Altun’un şiirinin en dikkat çekici yanı, özellikle son yıllarda dozu artan toplumsal sorunlara karşı olan duyarlılığıdır. Taşlamalarında ekonomik sorunlar, adaletsizlik, gelir dağılımındaki eşitsizlik, toplum tabakaları arasındaki huzursuzlukları konu edinen şairin “İsyanî” mahlasını alacak ölçüde bu temaları işlediği görülmektedir. Sosyal temaların dışında aşk, tabiat ve insan sevgisinin de Altun’un şiirlerinde önemli bir yeri vardır. Tüm şiirleri kitaplaşmayan şairin kendisi tarafından seçilen şiirleri “Yokluğun Varlığın Oldu Çünkü Sen Yoktun” isimli kitabında yayımlanmıştır.

ETİKETLER :

ÖNERİLEN HABERLER

TV+ BANNER AKBANK Arhavi Çay Bisse Erkek Giyim Turkcell
30.Ağustos-3 30 Ağustos-2 30 Ağustos-1