![ARTVİNLİ SANATÇILAR Turgut Akkuş “Romancı, Yazar” ARTVİNLİ SANATÇILAR Turgut Akkuş “Romancı, Yazar”](image/public/contents/2021-01-13/artvinli-sanatcilar-turgut-akkus-e2-80-9cromanci-yazar-e2-80-9d.jpeg)
ARTVİNLİ SANATÇILAR Turgut Akkuş “Romancı, Yazar”
Bu haber 33384 kez okunmuş ve görüntülenmiştir.
Turgut Akkuş 1967 yılında Artvin ili Ardanuç ilçesi Avcılar köyünde dünyaya geldi Bir Evde Bir Oğul kitabının yazarıdır. Turgut Akkuş kitapları; Cinius Yayınları aracılığıyla kitapseverlerle buluştu. Turgut Akkuş tarafından yazılan son kitap "Bir Evde Bir Oğul", Cinius Yayınları tarafından okurların beğenisine sunuldu.
Turgut Akkuş 1967 yılında Artvin ili Ardanuç ilçesi Avcılar köyünde dünyaya geldi ilkokulu Soğanlı Gorgota hanlar ilkokulun'da Ardanuç lisesi orta kısmında okurken tasdikname ile okul hayatı sona ermiş, ortaokulu ve liseyi Artvin Kazım Karabekir lisesinden okul dışından devam ederek mezun olmuş. Aslında ortaokul 2. sınıfta kaldığım zaman hayatındaki zor yıllarda başlamış. Hayat önüne hep engeller çıkarıyor her şey gönlünün istediği gönlünün sevdiği dedikçe her şey tersine olmaya başlıyor, bir mesleğin olacak ısrarı ile hayata başlamış.
Otobüs şoförlüğüne hayranlığı olan yazarın gönlünün sevdiği kamyon şöförlüğü imiş. Gönlünün sevdikleri ile hayallerinin peşinden hep koşup durmuş. Bir meslek sahibi olmuş askerlik çağına kadar en güzel yıllarını yaşamış.Askerlik bitip te teskere sonrası derin hüsranlarla karşı karşıya gelmiş. Önündeki tablo varlıklı iyi durumunu gökten uçan kuşa kadar borçlanmış adeta.
Varlıktan yokluğa düştüğünde hep kırılgan hayat yaşayarak aklı başına gelip gözünü açtığında yapayalnız kaldığını görünce öğrendiği mesleğine devam edemiyor. Boyu kadar dertler borçlarla baş başa kalarak babasının onu kırk beş yaşına kadar okutacağı sitemine; ben okumayacağım şoför olacağım" diye ısrar ediyor. Dik kafalılığı hep başına dertler açıyor sevdiğini sevdirmiyor sevmediğini sevdiriyor muş. Toplumun değer yargıları maddi olanaklara göre değer bulduğunda o zaman yapayalnız kalmış. Kendi değerlerinden ödün vermedikçe toplumdan kopmuş, koptukça toplumdan soyutlanmış, kendini toplumdan soyutlayıp yapayalnız kalmıştı ki kitapların içinde bir başka dünyada bulmuş kendisini O sevmediği okumaya yarım kalan okul hayatına bin pişman yanar durumda buluyor kendini Gazete köşe yazıları okumak okul hayatıyla başlamış. Dergiler okumuş, kitapları okumayı sevmiş. Okul hayatı bitmiş, "geri dönüşü olmayan zaman da gazeteciliği okurdum."diyor.
Artvin'li yazar Turgut Akkuş yaşadığı yerlerin köylerin baraj yapılarak göl olması ve yok olmuş bir toplumun hayat hikayesini köyüne tarihine vefa göstererek yaşadığı yerlerde ki hayatı tarihe aktardığı için kendisiyle ne kadar övünse az ne kadar onur duysa azdır. Köyü için mutluydu, hüzünlüydü göl içinde kalan evlerinin yurtlarının başında kitabının son paragrafını okurken;" Ey benim doğduğum büyüdüğüm Avcılar Köyü sen bir tarih oldun bende bir roman. Artık sende bu kitaptasın bende; ey benim sevgilli güzel köyüm ben seni çok ama çok seviyordum köyüm yemyeşil mor sümbüllü bağların nede kıymetliymiş meğer köyüm" diye köyü ve toplumları yok olmuş köylere ithaf ettiği kitabıyla övünç duyuyor.
ETİKETLER :ÖNERİLEN HABERLER
![Hayatlara dokunup sosyal sorumluluk projelerine uzanan kitaplar. Güçlü kalem Layıkhan Özder’den “Sana Geç Kalmadım”, “Aslında Bitmedi”, “Yürek Ağlarsa”, “O Çarşamba”, “Mahpusun Gelini”](image/public/contents/2024-05-29/layikhan-haber-gorsel.jpg)
Hayatlara dokunup sosyal sorumluluk projelerine uzan...
Güçlü kalem Yazar Layıkhan Özder yazdığı kitaplarını farklı projelerle özdeşleştirerek sosyal sorumluluk alanlarında pop...
![Livane’nin Çok Yönlü Bir Değeri; Yazar,Şair,Ressam,Mimar Neşe Torun..](image/public/contents/2024-05-05/adsiz-tasarim-35.png)
Livane’nin Çok Yönlü Bir Değeri; Yazar,Şair,Ressam,M...
Yazdıklarında çok önemli bir tanımlama ustası olan Neşe Torun, 1965 yılında Artvin’de doğdu. Doğduğu Livane (Artv...
![Yeni Yusufeli'nin ilk başkanı CHP'li Barış Demirci oldu](image/public/contents/2024-04-01/yusufeli-baris-demir-haber-gorseli.webp)
Yeni Yusufeli'nin ilk başkanı CHP'li Barış Demirci o...
CHP, 56 yıl sonra Artvin'in Yusufeli ilçesini yeniden kazandı. İlçe merkezi ve köyleri Yusufeli Barajı'nın suları altı...
![Artvin Belediye Başkanlığını CHP adayı Bilgehan Erdem kazandı](image/public/contents/2024-04-01/aaaa.jpg)
Artvin Belediye Başkanlığını CHP adayı Bilgehan Erde...
Artvin Belediye Başkanlığını kesin olmayan sonuçlara göre CHP adayı Bilgehan Erdem kazandı.Kesin olmayan sonuçlar...
![Tolga Gül son yolculuğuna uğurlandı](image/public/contents/2024-03-30/tolga-gul-vefat-haber-gorseli.jpg)
Tolga Gül son yolculuğuna uğurlandı
Artvin'de haber takibinden dönerken, trafik kazasında yaşamını yitiren Çoruh Postası İmtiyaz Sahibi Tolga Gül (48), Ar...
![Artvin Değerli Bir İnsanını Daha Ebediyete Uğurladı](image/public/contents/2024-03-20/mehmet-ozaydin-gorseli.jpg)
Artvin Değerli Bir İnsanını Daha Ebediyete Uğurladı
Artvin’in değerli spor insanlarından Mehmet Özaydın tedavi görmekte olduğu hastanede yaşama veda etti. Özaydın çektiğ...
![Başkan Kurdoğlu’ndan 14 Mart Tıp Bayramında Sağlık Çalışanlarına Ziyaret](image/public/contents/2024-03-17/arhavi-belediyesi-tip-bayrami-haber-gorseli.jpg)
Başkan Kurdoğlu’ndan 14 Mart Tıp Bayramında Sağlık Ç...
Arhavi Belediye Başkanı Vasfi Kurdoğlu 14 Mart Tıp Bayramı nedeni ile ilçemizdeki sağlık kuruluşlarını ziyaret ederek ...
YAZARLAR
Video Galeri
![Hayatlara dokunup sosyal sorumluluk projelerine uzanan kitaplar. Güçlü kalem Layıkhan Özder’den “Sana Geç Kalmadım”, “Aslında Bitmedi”, “Yürek Ağlarsa”, “O Çarşamba”, “Mahpusun Gelini” Hayatlara dokunup sosyal sorumluluk projelerine uzanan kitaplar. Güçlü kalem Layıkhan Özder’den “Sana Geç Kalmadım”, “Aslında Bitmedi”, “Yürek Ağlarsa”, “O Çarşamba”, “Mahpusun Gelini”](image/public/contents/2024-05-29/layikhan-haber-gorsel.jpg)
Hayatlara dokunup sosyal sorumluluk projelerine uzan...
![Livane’nin Çok Yönlü Bir Değeri; Yazar,Şair,Ressam,Mimar Neşe Torun.. Livane’nin Çok Yönlü Bir Değeri; Yazar,Şair,Ressam,Mimar Neşe Torun..](image/public/contents/2024-05-05/adsiz-tasarim-35.png)
Livane’nin Çok Yönlü Bir Değeri; Yazar,Şair,Ressam,M...
![Yeni Yusufeli'nin ilk başkanı CHP'li Barış Demirci oldu Yeni Yusufeli'nin ilk başkanı CHP'li Barış Demirci oldu](image/public/contents/2024-04-01/yusufeli-baris-demir-haber-gorseli.webp)
Yeni Yusufeli'nin ilk başkanı CHP'li Barış Demirci o...
![Artvin Belediye Başkanlığını CHP adayı Bilgehan Erdem kazandı Artvin Belediye Başkanlığını CHP adayı Bilgehan Erdem kazandı](image/public/contents/2024-04-01/aaaa.jpg)
Artvin Belediye Başkanlığını CHP adayı Bilgehan Erde...
![Tolga Gül son yolculuğuna uğurlandı Tolga Gül son yolculuğuna uğurlandı](image/public/contents/2024-03-30/tolga-gul-vefat-haber-gorseli.jpg)
Tolga Gül son yolculuğuna uğurlandı
![Artvin Değerli Bir İnsanını Daha Ebediyete Uğurladı Artvin Değerli Bir İnsanını Daha Ebediyete Uğurladı](image/public/contents/2024-03-20/mehmet-ozaydin-gorseli.jpg)
Artvin Değerli Bir İnsanını Daha Ebediyete Uğurladı
![Başkan Kurdoğlu’ndan 14 Mart Tıp Bayramında Sağlık Çalışanlarına Ziyaret Başkan Kurdoğlu’ndan 14 Mart Tıp Bayramında Sağlık Çalışanlarına Ziyaret](image/public/contents/2024-03-17/arhavi-belediyesi-tip-bayrami-haber-gorseli.jpg)
Başkan Kurdoğlu’ndan 14 Mart Tıp Bayramında Sağlık Ç...
![Artvinli Hemşerilerimizle İftar Sofralarımızı Paylaşıyoruz Artvinli Hemşerilerimizle İftar Sofralarımızı Paylaşıyoruz](image/public/contents/2024-03-17/demirhan-elcin-iftar-sofrasi-haber-gorseli.jpg)
Artvinli Hemşerilerimizle İftar Sofralarımızı Paylaş...
![Freni boşalan iş makinesi pazara daldı Freni boşalan iş makinesi pazara daldı](image/public/contents/2024-03-17/avsat-pazaryeri-kaza-haber-gorseli.webp)
Freni boşalan iş makinesi pazara daldı
![Yusufeli'nde iki yaka birleşti Yusufeli'nde iki yaka birleşti](image/public/contents/2024-03-17/yusufeli-iki-yaka-birlesti-haberi-gorseli.jpg)
Yusufeli'nde iki yaka birleşti
- ARTVİNLİ SİYASETÇİLER Faruk Çelik AKP Şanlıurfa Milletvekili...
- Şavşat’ın Kapadokyası Görülmeye Değer Doğa Şaheserleriyle İn...
- Nopapeni Yaylası gelen ziyaretçilerini büyülüyor.
- Artvin’in Doğal Güzellikleri “Kaçkar Yaylası ve Kaçkar Dağla...
- BELEDİYE BAŞKANLARIMIZ Ahmet Sinan Öztürk “Geçmiş Dönem Şavş...
- ARTVİNLİ BÜROKRATLAR Ahmet Çaloğlu “Serbest Eczacı, Siyasetç...
- İyi Parti’den Başkan Elçin’e Ziyaret.
- ARTVİNLİ BELEDİYE BAŞKANLARI Tuncay Özarslan “Ersis Eski Bel...
- GÜRCÜ KÖKENLİ SANATÇILAR İpek Bağrıaçık “Oyuncu, Star”
- ARTVİNLİ SİYASETÇİLER Erdinç Aslan “Siyasetçi, Geçmiş Dönem ...
- Özgürçay'ın Arhavi Çay Fabrikası'nın Açılışı Yapıldı.
- ARTVİNLİ BÜROKRATLAR Arzu Çerkezoğlu "Doktor, İnsan Hakları ...
- ARTVİNLİ SİYASETÇİLER Reyhan Meral "Siyasetçi, CHP'den Beyoğ...
- ARTVİNLİ BÜROKRATLAR Erdinç Yazıcı “Gölcük Belediyesi Zabıta...
- ARTVİNLİ EĞİTİMCİLER Prof. Dr. Nebi Gümüş “Artvin Çoruh ...