ARTVİNLİ SANATÇILAR Bayar Şahin

ARTVİNLİ SANATÇILAR Bayar Şahin "Müzisyen, Besteci, Söz Yazarı, Ses Sanatçısı"

Bu haber 33393 kez okunmuş ve görüntülenmiştir.

Bayar Şahin İlköğrenimini köyünde tamamladı. İlk müzik derslerini annesi Hanife Şahin, sonra da ağabeyi Celal Şahin’den aldı. 13 yaşında ailesiyle birlikte İstanbul’a, bir yıl sonrada Almanya’ya gitti ve eğitimini orada sürdürdü.

Türkiye’ye döndükten sonra sırasıyla Hüseyin Fırtına Müzik Okulu, Folklor Kurumu ve İstanbul Belediye Konservatuarı bünyesinde müzik eğitimi aldı. Askerlik dönüşü uzun süre bağlama ve nefesli çalgılarıyla birçok sanatçıya eşlik etti ve çeşitli müzik grubunda görev aldı.

Ayrıca kendi kurduğu, içinde Gürcü müzisyenlerin de yer aldığı Barışın Dostları (mşvidobis megobrebi) isimli grubuyla başta Türkiye, Gürcistan ve Almanya olmak üzere birçok yerde konserler verdi, etkinliklere katıldı. Bu grupla geleneksel Kafkas, Gürcü müziği polifonisi temelinde Bani isimli bir albüm yaptı. Volkan Konak (Cerrahpaşa) Kazım Koyuncu (Hayde) ve birçok başka sanatçıya albümlerinde eşlik etti.

Gürcü halk müziğinin unutulmakta olan otantik çoksesli özelliklerini bugüne taşıyan Macaheli Çoksesli Halk Şarkıları Topluluğuna ilişkin uzun süreli bir çalışma sonucu doğal ortamında kayıtlar yaparak müzik dünyasına yeniden kazandırdı.

1994 yılında kurduğu BAYŞAH SES KAYIT Stüdyosu'nu on yıl çalıştırdı. Çeşitli albümlere tonmaysterlik, yönetmenlik ve müzisyenlik yaptı. Yetiştirdiği tonmaysterlerle iftihar ediyor. Aynı stüdyoyu Sunul ses kayıt olarak devam ettiren Hakan ve Erkan SUNUL kardeşler kendisinin yetiştirdiği tonmaysterlerdir. 
 
2009 yılı sonuna kadar toplam 52 bölüm yöresel aktüel belgesel hazırlayıp sundu, başta Artvin olmak üzere Karadenizin bir çok il ve ilçelerinde çektiği bölümlerin 39'u Karadeniz Televizyonu, 13 bölümü ise Mavi Karadeniz Televizyonunda yayınlandı. TRT Türk kanalında yayınlanan ZOR YOLLAR isimli OFFROAD programının 2010 yılında yedi bölümünün Gürcistan coğrafyasında çekilmesini, Firması BAYAR TOUR adına organize eden Bayar Şahin aynı zamanda program danışmanlığı ve de sunuculuğunu yaptı. 
 
TRT Müzik kanalında 2011 yılı yayın döneminde başladığı ATMACANIN YOLU isimli müzik eğlence programını 26 bölüm olarak hazırladı ve sundu. Program amacı Karadeniz'den Kafkasya'ya uzayan kültürlerin ekranlara taşınması. Modern düzenlemelerle yerel ezgilerin çağdaş enstrümanlarla icrasını yapan sanatçı, müzisyen dostları ile ekranlardan izleyiciye ulaştırmak amaçlı idi" 

Yine TRT Müzik kanalında 26 Bölüm olarak hazırladığı ve sunduğu MİMİNO isimli müzik programı yayınına devam etmekte. Karadenizin doğusundan Gürcüstan’ın bir çok köyüne kadar dolaşıp keşf ettikleri halk oyunları ve halk müziği gruplarını ekranlara taşıyor 
 
2006 yılında Gürcistan’da "Gelino" adlı şarkıyla Altın CD Ödülü ve Gürcistan Kültür Bakanlığı tarafından 2007 yılında düzenlenen yarışmada Sözleri Fahrettin Çiloğlu'na ait  "Ho Ra Ginda" adlı bestesiyle Jüri Özel Ödülü aldı. 
      
2013 yılı ekim ayında Gürcistan Devlet başkanı Mikhail Sakashvili sanatçının bu güne kadar iki ülke kültürüne vermiş olduğu emek ve katkı için teşekkür edip, düzenlenen özel  törenle Devlet yüksek onur nışanı verdi.   
 
Televizyon, Radyo Programları hazırlayıp sunmanın yanı sıra sahne çalışmalarını aralıksız sürdürmektedir. Bazı Tarihi ve özel projelerde de yer alan sanatçı sivil toplum örgütlerinin çalışmalarına toplumsal duyarlılık çerçevesinde katkıda bulunmaktadır. Birçok oluşumda yer almakta olan Şahin Bestelerinin yanı sıra derleme çalışmalarını da yapmaktadır. Albümlerinde değişik dillerde derlediği halk şarkılarını okudu, bunlar. 
 
Türkçe, Gürcüce, Lazca, Megrelce, Hemşince ve Abkhazca olarak seslendirdiği eserlerin önemli bir bölümü ise "HORONA ÇAĞRI (1997), RÜZGARA (2000),  BANİ (2003), CİLVELOY (2005 Gürcistan), NALİA (2007), TETRO MAMALO (2008 Gürcistan), GİDELİ (2011)" adlı albümleri yayınlandı.

ETİKETLER :

ÖNERİLEN HABERLER

TV+ BANNER AKBANK Arhavi Çay Bisse Erkek Giyim Turkcell
30.Ağustos-3 30 Ağustos-2 30 Ağustos-1