Artvin'in Yöresel Yemekleri.

Artvin'in Yöresel Yemekleri.

Bu haber 19492 kez okunmuş ve görüntülenmiştir.

Artvin yöresinde, mutfak geleneği çok zengindir. Çorbalar, Süt ve süt ürünlerinden yapılan yemekler, Sebzelerden ve kır otlarından yapılan yemekler, Hamur işleri, Et ve et yemekleri, Ve Tatlılar çeşitlilik içinde üretilmektedir.

  
Yemek Kültürü: Süt ve süt ürünlerinden yapılan yemekler; peynir kuymağı ve kaymak kuymağı. Sebzelerden ve kır otlarından yapılan yemekler; dağ pancarı, kuş yemeği, gımı, yaban semiz otu, ebegümeci bazı otlardan yemek yapılmaktadır. Taze asma yaprağı ve lahanadan sarma ve yemekler örnek verilebilir. Taze fasulyenin kurutulmuşundan yapılan “Puçuko” özel sebze yemeğidir.

  
Hamur işleri; Laz Böreği, katmer, erişte, hınkal, çergebaz, bişi, lokum, hamur işlerindendir. Kışlık kavurma, ağaç şişlerde yapılan kebaplar etli yemeklerin yöreye özgülerindendir. Keşkek, gendima, herisa, ve şilav gibi yemekler tanelilerden yapılan yemeklerdendir. Hasuta, kaysefe, zurbiyet ve ballı lokum tatlılardandır. Çorbalar; Püşürük çorbası, ayran çorbası, tutmaç çorbası, soğan harşosu, çinçar çorbası yöreye özgün çorbalardandır. Beyaz Patates Her türlü sebzenin yanında, özellikle lezzetli “beyaz patatesi” ile yetiştirilir. Ayrıca patates “kuyularda”, toprak altında muhafaza edildiği için yıl boyunca ve lezzetli bir şekilde yenilebilmektedir. Özellikle yuvarlak bir şekilde dilimlenmiş olan beyaz patates, üzerine yağlı peynir serilerek fırınlanır ve öylece ya da balla yenir. Çok özel bir damak tadıdır. Bitki türlerinin zengin ve miktar olarak çok olması, yörede arıcılık faaliyetinin yaygın bir şekilde yapılmasını sağlamıştır. Artvin yöresinde üretilen ballar bölgesel olarak tanınmakta ve ilgi görmektedir.

  
Katmer Artvin'de Başka Bir Lezzettir

 
Türkiye'nin birçok yöresinde farklı şekillerle yapılan ancak özellikle Karadeniz Bölgesi'nde yapılan katmeri duymayanımız yok. Artvin'de katmeri 'Artvin Katmeri' olarak alışılmışın dışında yemek mümkün. Bu katmerin diğerlerinden farkı; kullanılan hamurun baklava hamuru olmasından kaynaklanır.

 
Kuymak Damaklarda Kendine Has Bir Lezzet Taşır 


Artvin'e özgü olan mıhlama namı diğer kuymak, Artvin'de yine Artvinliler'e has şekilde yapılıp yeniliyor. Ünlü kuymak Artvin'de mısır unu, tereyağı, süt ve birçok peynir çeşidiyle yapılıyor. 

 
Ziron "Tepsi Mantısı" 


Namı diğer Ziron ya da tepsi mantısı olarak biliniyor. Normal mantıdan farklı olarak içine; tavuk suyu ve tavuk giriyor. Hazır yufkayla yapılan yemek, oldukça geleneksel bir yiyecek. 

 
Siron Mutfakların Ana Menüsüdür 


Hamur işlerini sevenlere bir başka güzel tarif yine Artvin'e özün yemeklerden biri. Siron, kuru maya ve yaş mayayla yapılan ünlü bir Artvin yemeği. Yapımı biraz zahmetli olsa da ortaya çıkan görüntü ve lezzet bu zahmetlerin karşılığını verir nitelikte.

  
Laz Böreği 


İsminden de anlaşılacağı gibi Laz böreği, sadece Karadeniz yöresine özgü bir tatlı türü. Baklava yufkasına tereyağı,muhallebi ve şerbet karıştırılarak yapılan tatlı, Artvin'de oldukça güzel yapılıyor ve sıkça tüketiliyor. 

ETİKETLER :

ÖNERİLEN HABERLER

TV+ BANNER AKBANK Arhavi Çay Bisse Erkek Giyim Turkcell
30.Ağustos-3 30 Ağustos-2 30 Ağustos-1