ARTVİNLİ SANATÇILAR Neşe Torun

ARTVİNLİ SANATÇILAR Neşe Torun "Yazar, Mimar"

Bu haber 18196 kez okunmuş ve görüntülenmiştir.

Doğduğu Livane (Artvin) kentine, coşkulu bir aşkla bağlıdır. Bu kentin insanını, doğasını, tarihini hem konuşmalarında hem de kaleme aldığı bütün eserlerinde coşkuyla anlatır. Uzun yıllar mimarlık mesleğini yürütmüştür. Mimari eserlerinde, şiir ve romanlarında ve de tablolarında, hep doğduğu kentin etkisi görülür.

 
Neşe Torun, kitaplarını okurken, olayın ya da kavramın bir parçası olmayı dayatır; yazının kahramanı okuyucudur. Öte yandan, romanlarında yarattığı karakterlerde hangisinin nerede başlayıp, nerede bittiği anlaşılmayan, tek bir varlık yaratan bir büyücü olduğu görülmektedir. “İçimdeki Nehirler” (2008), “Acı İtiraf (2009)” ve “Kasya (2020)” adlı romanlarında; hayatı, duyguları, acıları ve zaafları herkesten daha iyi bilen, herkesten daha iyi anlatan bir yazarla karşılaşılıyor.

 
“Kanayan Yüreğim (2005)” ve “Yolcu (2006)” isimli şiir kitaplarında ise gündelik yaşam, sevgi ve doğanın çok güzel anlatımlarla dile geldiği görülmekte. Kosova’da yayınlanan “Çocuk Şiirleri Antolojisi’nde (2011)” şiirleri yer almaktadır. On altı tane Türk Cumhuriyetinde okunan bu antoloji ile sesini ülke dışına duyurmuştur.

 
Basında röportajları olduğu gibi, on altı tane Türk Cumhuriyetinde okunan “Kültür Çağlayanı (2011)” isimli sanat dergisinde ki röportajı Türk dünyasında tanınmasını sağlamıştır. 


Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin çeşitli kademelerinde görev alan mimar ve yazar Neşe Torun, ressam olarak da çeşitli sergiler açmıştır. Neşe Torun bir kız bir erkek çocuk annesidir.

ETİKETLER :

ÖNERİLEN HABERLER

TV+ BANNER AKBANK Arhavi Çay Bisse Erkek Giyim Turkcell
30.Ağustos-3 30 Ağustos-2 30 Ağustos-1