Çay tarlalarında ekiliyor: Lezzeti ve iriliği ile dikkat çekiyor

Çay tarlalarında ekiliyor: Lezzeti ve iriliği ile dikkat çekiyor

Bu haber 2769 kez okunmuş ve görüntülenmiştir.

Artvin'in Kemalpaşa ilçesinde üretilen mandalinalar lezzeti ve iriliği ile dikkat çekiyor.

Artvin’in Kemalpaşa ilçesinden yıllar önce Gürcistan’ın Batum eyaletinden getirilerek çay tarlalarına ekilen mandalina fidanlarının verimleri görenleri şaşkına çeviriyor. Portakal büyüklüğünde olan mandalinaların 7 tanesi bir kiloyu buluyor. Aynı zamanda oldukça sulu ve lezzetli olan mandalinalar bölgenin vazgeçilmezi çay tarlalarının yerini alıyor.

Geleneksel yöntemlerle toplanan mandalinaları bölge halkı genellikle satmak için değil, kendi ihtiyaçları ya da ikramlık olarak üretiyor. Özellikle soğuk kış akşamlarında odun sabasının yanında, sıcak sohbetlerin vazgeçilmezi olan mandalina, ince kabuklu çekirdeksiz yaklaşık 155 gram ağırlığında. İlçede son dönemde ticari potansiyeli olan ürünler arasında yerini almaya başlayan Kemalpaşa mandalinasının yaygınlaştırılarak ekonomiye kazandırılması planlanıyor.

İlçede çiftçilik yapan Vasvi Kazanç (50), geçim kaynakları çay ve mandalina olduğunu söyledi. Kazanç konuşmasında "Atalarımız yollar önce bu topraklara mandalina fidanı dikmiş bizde bunu sürdürüyoruz. Bölgede fabrikamız olsa elimizde olan mandalinamızı ya da portakalımızı verip Pazar arama derdinden kurtuluruz” dedi.

Kaynak: Cumhuriyet

ETİKETLER :

ÖNERİLEN HABERLER

TV+ BANNER AKBANK Arhavi Çay Bisse Erkek Giyim Turkcell
30.Ağustos-3 30 Ağustos-2 30 Ağustos-1